jabloní

Určování letních odrůd jablek: odrůda a význam

Vynikající chuť, šťavnatá sladkost a křupavá dužina jsou charakteristickými znaky letních odrůd jablek. Dobrý ovocnář zná rozmanitost těchto stromů - například odrůdu 'Early Victoria', která zaujme j přečtěte si více »

angrešt

Angrešt keř - charakteristiky, odrůdy, požadavky, péče

Angrešt je tradiční ovocný keř, který se stále častěji pěstuje v domácích zahradách a na pozemcích. Má nízké nároky a je poměrně nenáročná na péči. Keř angreštu se vyznačuje řadou zdraví prospěšných přečtěte si více »

 

Angrešt keř - charakteristiky, odrůdy, požadavky, péče

Angrešt je tradiční ovocný keř, který se stále častěji pěstuje v domácích zahradách a na pozemcích. Má nízké nároky a je poměrně nenáročná na péči. Keř angreštu se vyznačuje řadou zdraví prospěšných vlastností a jeho chutné plody si můžete vychutnat již v červnu.

Charakteristika angreštu

HTTPS://Moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Angrest/29 angrešt se zkráceně nazývá angrešt (Ribes uva-crispa) a patří do stejné čeledi jako oblíbený rybíz. Obě rostliny patří do čeledi angreštovitých a volně rostou v Evropě, Asii a Africe. Jedná se o plodící keř se vzpřímeným a převislým habitem se stonky pokrytými silnými a ostrými trny. Rostlina kvete od dubna do května, kdy lze obdivovat její pestrobarevné květy. Keře angreštu mají velké bobule (jinak známé jako sultánky) bílé, červené nebo žluté barvy. Nejčastěji se používají na různé konzervy.

Keř angreštu - odrůdy

Mezi nejoblíbenější odrůdy angreštu patří:

'Invicta'- bohatě plodí, vykazuje odolnost proti americké padlí angreštovému,

'Pax' - má málo trnů a vytváří nápadné plody,

'White Triumph' - ideální odrůda pro zavařování,

'Resistenta' - plodný angrešt, který tvoří špičaté stonky,

'Red Triumph' - odrůda s krásnými červenými plody.

Keř angreštu - požadavky na pěstování

Sazenice angreštu rostou dobře na slunném a teplém místě. Je dobré, když je vybrané místo chráněno před studenými větry. Doporučuje se zejména rovinaté místo a svahy mírného kopce se západní nebo jihozápadní expozicí. Keře angreštu mají rády písčitohlinité nebo hlinité půdy bohaté na živiny. Půda by měla být přiměřeně vlhká s mírně kyselou reakcí.

Jak pečovat o angreštový keř?

Péče o keř angreštu může být poněkud obtížná kvůli množství trnitých výhonků. Ošetřování je snazší u odrůd se stonky nebo bez trnů. Po výsadbě je třeba rostlinu seříznout a na každém výhonu ponechat 2-3 očka směřující ven z angreštu. Nezapomeňte zastřihnout starší výhony (starší 5 let) a odstranit polámané a nemocné výhony. Kácení umožňuje rychlejší vývoj nových výhonů. Angrešt je třeba pravidelně zalévat, ale je třeba dbát na to, aby keř nebyl přemokřený. Důležité je také pravidelné pletí a mulčování. Rostlinu je také vhodné přihnojovat minerálními hnojivy nebo hnojem. Větvičky keře sultánky mají tendenci polehávat, což má samozřejmě negativní vliv na zdraví a správné dozrávání plodů. Abyste se tomu vyhnuli, je vhodné vybírat roubované, dědičné odrůdy. Po výsadbě nezapomeňte rostlinu přivázat ke kůlu. Tím ji ochráníte před možným zlomením keře.

Angrešt - zdravotní vlastnosti

Angrešt je cenným zdrojem vitaminu C a v menší míře také vitaminů A, B a P. Obsahuje také mnoho minerálních látek, draslík, sodík, hořčík, fosfor, vápník a železo. Bohaté složení plodů má pozitivní vliv na lidský organismus, protože snižuje hladinu cholesterolu, působí proti chudokrevnosti, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje vstřebávání potravy a má projímavé a žlučopudné účinky. Podporuje také svalový a kosterní systém, snižuje krevní tlak a stimuluje metabolismus. Různé odrůdy sazenic angreštu najdete v obchodě na adrese moravske-sady.cz.

Související články